Sonunda Cevaplandı! Hangisi Önce Geldi: Tavuk mu Yumurta mı?

Yumurta önce geldi! Ama nasıl?

Hepimiz şu mantıktan geçtik; çoğumuz aynı yere varıyoruz. Harry Potter’ın ilginç cadısı Luna Lovegood’un bilmece sorulduğunda söylediği gibi: “Bir dairenin başlangıcı yoktur.” Ve aslında, bu klasik nedensellik ikilemine yanıt bulmaya çalışmak tamamen boşuna bir çabadır. Mükemmel biçimde oluşmuş türler ortaya çıkaran ilahi bir varlıkla ilgili bir hikayeye sahip olmayanlar için bu, kazanılamayan bir durum.

Nedensellik İkilemi

Nedensellik ikilemi daha çok tavuk ya da yumurta paradoksu olarak bilinir! Bir olayın nedeni ile sonucu arasında karar vermenin zor olduğu durumları karakterize eder.
Yunan-Romalı filozof Plutarch bile tam olarak bir çözüm üretememişti. Yumurtanın “her şeyi doğurduğu ve içerdiği” için ilk olduğunu ve aynı zamanda tavuğun da ilk olduğunu, çünkü başlangıçta yaratılışın “güçlü ve mükemmel” ve “kendi kendine yeterli” olduğunu söyleyerek kesinlikle cevapsız bir cevap verdi. ve tamamı.”
Ama bu bizi sormaktan alıkoymuyor. Neyse ki geceleri bu tür ikilemler nedeniyle uyanık kalan insanlar için, Robert Krulwich , ikilemin temeline indi .

Aslında çok çok ay önce tavuk benzeri bir kuş vardı. Genetik olarak tavuğa yakındı ancak henüz tam gelişmiş bir tavuk değildi, ona proto-tavuk deniyor. Böylece ilk-tavuk bir yumurta yumurtladı ve ilk-horoz onu dölledi. Ancak anne ve babanın genleri neredeyse tavuk gibi birleştiğinde, yeni bir şekilde birleşerek, yanlışlıkla bebeği ebeveynlerinden farklı kılan bir mutasyon yarattılar.
Farkın fark edilmesi bin yıl sürecek olsa da, o yumurta, artık tavuk olarak bilinen yeni bir türün resmi atası olacak kadar farklıydı!
Yani kısacası (ya da yumurta kabuğu diyebilirsiniz), aslında tavuk olmayan iki kuş bir tavuk yumurtası yarattı ve dolayısıyla bir cevabımız var: Önce yumurta geldi, sonra bir tavuk yumurtadan çıktı.
Belki de asıl sormamız gereken soru şudur: Hangisi önce geldi, ilk tavuk mu, yoksa ilk tavuk yumurtası mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir